100-lecie Objawień Fatimskich

Opublikowano Maj 3, 2017 przez Admin Strony w Aktualności
tajemnice-fatimskie

W roku 2017 przypada 100 rocznica objawień fatimskich. Uroczystość z udziałem Episkopatu Polski będzie miała miejsce 6 czerwca 2017 roku  w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Czy pamiętamy historię objawień? Czy wiemy, czego one dotyczyły? W tym artykule przypomnimy sobie najważniejsze informacje, abyśmy byli świadomi, jak istotny jubileusz świętujemy.

Fatima jest szczególnym miejsce kultu Matki Bożej. Co roku przybywa tam ponad 5 milionów pielgrzymów z całego świata! W tym portugalskim mieście Matka Boża ukazywała się przez 6 miesięcy od 13 maja do 13 października 1917 roku. Świadkami objawień było troje dzieci, pastuszków – Franciszek (9 lat), Hiacynta Marto (7 lat) oraz Łucja dos Santos (10 lat).

Z objawieniami w Fatimie wiążą się tzw. trzy tajemnice fatimskie. Dwie z trzech wizji zostały zapisane i upublicznione w 1941 roku na polecenie biskupa Fatimy. Ostatnią, trzecią tajemnicę, wokół której narosło wiele kontrowersji i legend, św. Jan Paweł II przedstawił światu dopiero podczas swojej wizyty w Fatimie w maju 2000 r.

Objawienia Fatimskie

W pierwszym objawieniu Matka Boża opowiedziała dzieciom o raju, czyśćcu i cierpieniach jakie będą musiały znieść, aby wyjednać nawrócenie grzeszników. Radziła im odmawiać różaniec w intencji zakończenia wojny. To objawienie dotyczy także ustanowienia nabożeństwa do Niepokalanego Serca Maryi. Miało ono zostać formą wynagrodzenia Bogu grzechów ludzkości. Piękna Pani prosiła dzieci, by przez sześć kolejnych miesięcy przychodziły w to samo miejsce w ten sam dzień, o tej samej porze. Obiecała, że podczas ostatniego spotkania wyjawi kim jest i czego pragnie.

Podczas drugiego objawienia Matka Boża poprosiła dzieci, żeby codziennie odmawiały po pięć dziesiątek Różańca. Na pytanie Łucji odpowiedziała także, że jej kuzyni wkrótce trafią do nieba, jednak ona sama będzie musiała jeszcze poczekać, ponieważ ma do wykonania zadanie – upowszechnienie kultu Niepokalanego Serca Matki Bożej. Tak też się stało – Franciszek i Hiacynta zmarli niedługo po zdarzeniach opisywanych jako doznanie objawień. Święty Jan Paweł II beatyfikował oboje 13 maja 2000 roku. Łucja z kolei wstąpiła do zakonu karmelitanek, zmarła w 2005 r. Trwa jej proces beatyfikacyjny.

Trzecie objawienie to prorocza wizja nieuniknionej kary, ogromnej katastrofy oraz wielkiego powrotu dusz do Boga. Jest w nim mowa o m.in. białym kapłanie ginącym od kul z broni palnej i strzał z łuków, co część osób odnosi do nieudanego zamachu na św. Jana Pawła II z 13 maja 1981. Sam św. Jan Paweł II przypisywał swoje ocalenie wstawiennictwu Maryi. Pocisk, którym został raniony, przekazał jako wotum do sanktuarium fatimskiego. Został on umieszczony w koronie figury Matki Bożej z Fatimy.

Czwarte objawienie to wezwanie do modlitwy oraz pokuty za dusze cierpiące w czyśćcu.

Piąte oraz szóste objawienie było ponowieniem prośby o odmawianie różańca.

Cud Słońca

W 1930 r. Kościół uznał objawienia za autentyczne. Potwierdzeniem nadprzyrodzonego charakteru objawień i orędzia, był nadal niewytłumaczalny cud słońca, który widziało kilkadziesiąt tysięcy ludzi – zarówno wierzący chrześcijanie jak i niewierzący, obojętni religijnie i wrogowie Kościoła. Świadkowie zebrani, aby zobaczyć szóste objawienie Matki Bożej, którego wiarygodność podważały świeckie media, relacjonowali nienaturalną według swej oceny aktywność słońca, m.in. jego wirowy ruch na niebie. Jak podają niektóre źródła, to zjawisko trwało 10 minut. Niebo pokryło wówczas się ciemnymi chmurami. Na zebranych spadł ulewny deszcz. Nagle pokazało się słońce, które zaczęło wirować po niebie. Ludzie zaczęli krzyczeć z przerażenia. Niektórzy zaczęli się głośno spowiadać ze swoich grzechów, sądząc, że „to jest koniec świata”. Wielu stało, lecz wielu klęczało i płakało, modląc się.

Orędzie z Fatimy

Orędzie z Fatimy to wezwanie do pokuty za dusze czyśćcowe, odmawiania różańca w intencji nawrócenia grzeszników oraz do modlitwy o pokój. Ono było i jest ciągle aktualnym wezwaniem do nawrócenia i wiary w Boga w Trójcy Świętej Jedynego, który najpełniej objawił się w Jezusie Chrystusie. Przypomina podstawowe prawdy wiary: prawdę o niebie, czyśćcu i piekle, o rzeczywistej obecności Chrystusa w Eucharystii, o konieczności modlitwy (szczególnie różańcowej), postu, częstego przystępowania do sakramentu pokuty. Matka Boża wzywała do posłuszeństwa i wierności Magisterium Kościoła oraz Ojcu Świętemu. Przez objawienia fatimskie „Bóg chciał przypomnieć światu konieczność unikania grzechu i obowiązek zadośćuczynienia Bogu za grzechy przez modlitwę i pokutę” – napisała s. Łucja.

Fatimę trzeba widzieć nie tyle jako zapowiedź apokaliptycznych katastrof, ile jako wielki apel do człowieka o ducha ofiary, o nawrócenie i pokutę, aby spełniła się zapowiedź zwycięstwa Niepokalanego Serca Maryi.

fatima2-768x511

Sanktuarium Fatimskie

Sanktuarium Matki Boskiej Różańcowej w Fatimie powstało w odpowiedzi na prośbę Maryi, wyrażoną podczas szóstego objawienia. W 1919 r. w Cova da Iria, miejscu objawień z 1917 r., wybudowano kaplicę. Od tego czasu, w związku z nieustannie rosnącą liczbą przybywających tu pielgrzymów, Sanktuarium było wciąż rozbudowywane.

Zachęcamy do odwiedzenia strony Sanktuarium Fatimskiego http://www.santuario-fatima.pt/pl. Strona jest udostępniona także w języku polskim. Jest bogata w najnowsze informacje dotyczące obchodów jubileuszu, zdjęcia oraz filmy z Fatimy, posiada też treść objawień Matki Bożej, a także kamerę online z Kaplicy Objawień.

kaplica-objawien-768x514

Modlitwa do Matki Bożej Fatimskiej