Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Robotników „Solidarności”

Opublikowano Sierpień 16, 2020 przez Admin Strony w Aktualności
solidarnosc

W dniach 20-21 sierpnia br. w naszej parafii będzie przebywał obraz Matki Bożej Robotników “Solidarności” i Pielgrzymki Ludzi Pracy.

W 1984 r. artysta z Podlasia – malarz Artur Chaciej wykonał obraz nazwany “Matką Boską Robotników Solidarności”. Obraz ten ma niezwykłą historię.

„Powstał z inicjatywy ówczesnego przewodniczącego podziemnego Zarządu Regionu w Białymstoku, Stanisława Marczuka. Obraz wykonano w trzech kopiach różnej wielkości. Najmniejszy z nich otrzymał na własność bł. ks. Jerzy Popiełuszko i w prywatnej rozmowie stwierdził, że dla niego jest to Matka Boska Solidarności. Związkowcy z podlaskiej „Solidarności” największy z obrazów przekazali podczas II Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę w 1984 r. jako symbol spotkań u stóp Czarnej Madonny. W obawie przed represjami ze strony SB, przewieziono go pod osłoną innego obrazu z wizerunkiem świętego. Robotnicy chcieli, by umieszczona na tle biało-czerwonej flagi Matka Boska Częstochowska nosiła nazwę „Solidarności”. Obraz przez kilka lat był przechowywany na Jasnej Górze, by potem towarzyszyć kolejnym regionom w Pielgrzymkach Ludzi Pracy”.

Program peregrynacji będzie następujący:

godz. 18.00 – pod nasz kościół podjedzie samochód „kaplica”. W procesji udamy się przed naszą świątynię, aby uroczyście wprowadzić obraz, krzyż i relikwie. Obraz, krzyż i relikwie wezmą przedstawiciele Rady Parafialnej. Po ustawieniu obrazu na wcześniej przygotowanym miejscu nastąpi powitanie przez Księdza Proboszcza i przedstawiciela parafii.

Następnie rozpocznie się Msza święta. Po Mszy świętej i około 10 minutach trwania przy Matce Bożej w ciszy, rozpocznie się Różaniec, a następnie adoracja Wspólnoty dla Intronizacji NSPJ i wszystkich parafian.

O godz. 21.00 Apel Jasnogórski i zakończenie pierwszego dnia nawiedzenia.

W piątek drugi dzień nawiedzenia.

Od godz. 08.00 – adoracja i czuwanie indywidualne. Zapraszamy grupy parafialne, róże różańcowe, rodziny, młodzież, dzieci, a szczególnie młodzież, która w tym roku przyjęła Sakrament Bierzmowania i dzieci, które przystąpiły do I Komunii Świętej.

O godz. 15.00 – nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. Jest to jednoznacznie 3 piątek miesiąca.

O godz. 17.00 Msza święta i przekazanie obrazu do Mogielnicy.

Bardzo serdecznie zachęcamy do licznego udziału w tych uroczystościach.