Jubileusz kapłaństwa ks. Stanisława Boratyna

Opublikowano Czerwiec 26, 2016 przez Admin Strony w Aktualności, Wydarzenia
MONTAŻ

W niedzielę, 19. czerwca nasza Parafia przeżywała radosną uroczystość 30-lecia święceń kapłańskich oraz 20-lecia pobytu w Lutoryżu księdza proboszcza Stanisława Boratyna. Ksiądz Proboszcz przyjął święcenia kapłańskie 21 czerwca 1986 r. z rąk Księdza Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka w Przemyślu.

Dla uczczenia tej rocznicy zgromadziliśmy się jako wspólnota parafialna na uroczystej Eucharystii sprawowanej przez zaproszonych kapłanów: księdza Dziekana Jana Koca, ks. Damiana Ziemby – rodaka z Lutoryża, ks. Krzysztofa Cieśli, który odbywał u nas praktykę diakońską, ks. Marka Boratyna – rodzonego brata ks. Proboszcza oraz ks. Kamila Sowy – obecnego wikariusza. Uroczystej, koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył Czcigodny Jubilat. Swoją obecnością zaszczycił nas również ks. Ryszard Wacek – były wikariusz z Parafii oraz najbliższa Rodzina ks. Stanisława.

Ksiądz Dziekan wygłosił okolicznościową homilię, podczas której, przybliżył osobę Księdza Jubilata i jego posługę kapłańską. Podkreślił również, że Ksiądz Stanisław jest człowiekiem o silnej osobowości, który z różnymi przeciwnościami losowymi, nigdy nie załamywał się, ale zawsze i wciąż z pokorą i odwagą realizuje powierzone mu zadania. Życzył, by Najwyższy i Wieczny Kapłan, Jezus Chrystus błogosławił na dalsze lata kapłańskiej posługi.

W Liturgii czynny udział wzięli przedstawiciele poszczególnych grup parafialnych i społecznych na czele z Dyrektor Szkoły Podstawowej im. ks. Czesława Przystasia, Panią Aliną Ladzińską oraz Sołtysem wsi Lutoryż, Panią Marią Uberman. Pod koniec Mszy Świętej do Czcigodnego Jubilata ustawiła się długa kolejka osób, które złożyły Księdzu Proboszczowi serdeczne życzenia. Dzieci ze szkoły w strojach rzeszowskich, dzieci z klas starszych wraz z Panią Dyrektor oraz m.in. Liturgiczna Służba Ołtarza, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Zespół „Kalina”, Koło Gospodyń Wiejskich, Dyrekcja Domu Spokojnej Starości „Złote Liście”, Wspólnota dla Intronizacji NSPJ z Rzeszowa. Przedstawiciele wspólnot parafialnych oraz społecznych, a zarazem w imieniu wszystkich obecnych Parafian, posługę kapłańską Księdza Proboszcza oraz swoje życzenia porównali do podróży pociągiem…

„Czcigodny Księże Proboszczu!

Życie ludzkie nie jest niczym innym jak podróżą pociągiem składającą się z wsiadania i wysiadania na różnych stacjach. Dokładnie 30 lat temu wyruszyłeś Drogi Jubilacie w swoją podróż zwaną „Kapłaństwem.” Nie jest to łatwa droga. Pełna wyrzeczeń, wyzwań

i poświęcenia, ale jednocześnie, to najpiękniejsza z wszystkich innych podróży, bo zaprosił Cię na nią najwyższy IMG_0009Przewodnik – Jezus Chrystus.

W czasie tej wędrówki zatrzymywałeś się na różnych przystankach zwanych „Świętoniową”, „Boguchwałą” czy „Rzeszowem”. Jednak stacja, na której wysiadłeś 20 lat temu, nazywa się „Lutoryż”. I właśnie dziś, my Lutoryżanie, towarzysze Twej podróży, za te wszystkie lata, chcemy Ci podziękować.

Zebraliśmy się  tu najlepiej jak potrafimy. Parafianie duzi i mali, starsi i młodsi, przedstawiciele poszczególnych grup: Rady Sołeckiej na czele z Panią Sołtys, Ochotniczej Straży Pożarnej, Rady Parafialnej oraz grup duszpasterskich; Wspólnoty dla Intronizacji NSPJ, Akcji Katolickiej, Arcybractwa Straży Honorowej, Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym.

Jesteśmy, bo tak po ludzku chcemy pokazać Ci, że jesteś dla nas ważny.  Jesteśmy, boś dla nas Drogowskazem w którym kierunku iść, gdy sami zabłądzimy. Jesteśmy, bo nie wyobrażamy sobie inaczej.

Czcigodny Księże, o Twoim jubileuszu 30-lecia kapłaństwa powiadomiliśmy Stolicę Apostolską zwracając się do Papieża Franciszka z prośbą o udzielenie Ci Błogosławieństwa Apostolskiego. Przyjmij więc prosimy ten dar, od nas wszystkich – Twoich Parafian. Niech będzie dla Ciebie pomocą w dalszej kapłańskiej podróży, którą kontynuujesz. Niech będzie pewnością, że miejsce obok Ciebie – nigdy nie jest puste.

Życzymy, by dalsza podróż tym lutoryskim pociągiem była spokojna, pełna radości

i warta starań.  Życzymy, by dzięki Tobie, nasz bagaż z którym wędrujemy, wciąż rósł i stawał się jeszcze bardziej wartościowy.  Życzymy Ci po prostu… – Szczęśliwej podróży!!!

Szczęść Boże!”

Wielką niespodzianką dla Księdza Jubilata była obecność i życzenia od swoich Przyjaciół ze Świętoniowej, pierwszej Parafii, w której posługiwał jako wikariusz. Ciepłe słowa i wspólna modlitwa w intencji Jubilata wywołała olbrzymie wzruszenie nie tylko u ks. Stanisława, ale i całej wspólnoty parafialnej.

Całą uroczystość uświetniła i nadała odpowiedniej rangi temu jubileuszowi Kapela „Kalina” oraz schola muzyczna. Na koniec w imieniu Jubilata oraz obecnej Rodziny ks. Proboszcza, swoje przemówienie wygłosił ks. Marek Boratyn, dziękując wszystkim Parafianom za organizację i udział w tej uroczystości oraz prosząc o dalszą modlitwę za swojego młodszego brata.

W imieniu wszystkich obecnych kapłanów, jako najbliższy współpracownik Księdza Proboszcza, swoje podziękowanie oraz życzenia złożył ks. Kamil.

Po zakończeniu Mszy Świętej wszyscy kapłani i zaproszeni goście udali się do Domu Parafialnego na wspólne spotkanie.

ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI