„Księże Proboszczu! Witaj w domu!”

Opublikowano Sierpień 29, 2018 przez Admin Strony w Aktualności
DSC05086

W niedzielę 26 sierpnia 2018 roku podczas Mszy Świętej Odpustowej o godz. 11:00 w Parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej i św. Józefa w Lutoryżu dokonano instalacji, czyli wprowadzenia na urząd proboszcza, ks. mgr Mariusza Fijałkiewicza. Zastąpił On na tym miejscu ks. Stanisława Boratyna, który po 22 latach, zakończył swoją posługę w naszej Parafii. Obrzęd instalacji, poprzedzony został poświęceniem trzech wieńców dożynkowych wykonanych przez mieszkańców z prawej strony Lutoryża i Pań z Koła Gospodyń Wiejskich, które były wyrazem wdzięczności za tegoroczne plony.

 

 

Uroczyste wejście asysty przez główne drzwi kościoła poprowadził ks. Mariusz Mik-dziekan dekanatu Boguchwała. DSC05104Następnie, ksiądz dziekan odczytał Dekret Biskupa Jana Wątroby o ustanowieniu nowego Proboszcza naszej Parafii. W hymnie „O Stworzycielu Duchu przyjdź” wszyscy wierni wzywali pomocy i darów Ducha Świętego dla nowego Proboszcza, który wobec wspólnoty parafialnej złożył wyznanie wiary oraz przysięgę wiernego wypełniania powierzonego mu urzędu. Po gromkich brawach ks. Mariusza przywitali najmłodsi oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej.  Wręczając wizerunki Patronów naszej Parafii oraz słowami „witaj w domu!” ks. Mariusza powitali również przedstawiciele Rady Duszpasterskiej i wspólnot. Następnie, rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył nowy Proboszcz.

 

Homilię wygłosił ks. Krystian Winiarski z Wyższego Seminarium Duchownego. W głoszonym kazaniu mówił o DSC05063naśladowaniu Maryi, wzorze pokory, cichości, słuchania Słowa Bożego. „(…)Maryję trzeba czcić i kochać, to niewątpliwie. Ośmielę się jednak zaryzykować stwierdzenie, że to nie wystarczy. Nie wystarcz jedynie odmawianie modlitw, recytowanie różańca, piękny obraz Matki Bożej częstochowskiej na ścianie, czy figurka Niepokalanej na szafce. Podobnie, jak Jezus ostrzegał, że nie ten wejdzie do królestwa Bożego, kto mu mówi Panie, Panie, ale ten, kto wypełnia wolę Bożą, tak i Maryja, oprócz czci, pragnie, aby chrześcijanie ją naśladowali. Maryja jest dla nas wzorem pokory, cichości, słuchania Słowa Bożego i wprowadzania go w życie, wzorem cichej obecności w trudnych momentach (…).”

 

Na zakończenie, udzielając pasterskiego błogosławieństwa, ks. Mariusz podziękował za życzliwe powitanie i poprosił o modlitwę.

 

 ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI 

TEKST POWITANIA PRZEZ RADĘ DUSZPASTERSKĄ

Czcigodny nasz Księże Proboszczu!

 

W imieniu wspólnoty parafialnej, witamy Cię dzisiaj serdecznie, jako naszego nowego pasterza. Z ufnością powierzamy Twej pasterskiej pieczy wszystkich parafian oraz naszą świątynię. Czuj się w niej gospodarzem, współpracując z Radą Parafialną, grupami duszpasterskimi i społecznymi, służąc Bogu i ludziom. W ubiegłym tygodniu dziękowaliśmy naszemu proboszczowi Stanisławowi za 22 lata bycia ojcem duchowym naszej parafialnej rodziny, a naszego księdza wikarego Kamila żegnaliśmy ze ściśniętym sercem. Zamknęliśmy jedne drzwi, ale z nadzieją i uśmiechem otwieramy kolejne. Przyjmujemy Twoje ojcowskie zwierzchnictwo i pragniemy pod Twoim kierunkiem wzrastać w wierze i dążyć do zbawienia. Ufamy, że będziesz naszym duchowym przewodnikiem, drogowskazem w którym kierunku podążać, a jeśli zabłądzimy, zawrócisz nas z niewłaściwej ścieżki. Ze swej strony zapewniamy Cię, że zawsze możesz na nas liczyć. Będziemy Cię wspierać modlitwą, radą i pracą. Chcemy, byś czuł się u nas dobrze, jak w rodzinie, nie jak gość, ale jak domownik, byś stał się częścią naszego życia.

 

Przed Księdzem, ale i przed nami, taka trochę podróż w nieznane, dlatego niech Cię Pan błogosławi i strzeże, niech Cię obdarza dobrym zdrowiem  i radością. Niech Ci dodaje odwagi, byś umiał wyjść naprzeciw każdemu dniu, przyjmując to, co ze sobą przyniesie. Sobie zaś życzymy, by ksiądz dobrze poznał każdą swoją nową owieczkę, polubił nas i troszczył się o nas jak dobry ojciec, by ksiądz poznał nasze radości i smutki, umiał się z nami śmiać, a nawet cierpiał, jeśli będzie działa się nam krzywda.

 

Kiedyś pewien ksiądz powiedział, że  kapłan powinien być lwem na ambonie, barankiem w konfesjonale, człowiekiem w kancelarii. Nie jest to łatwe, dlatego życzymy Księdzu by Duch Święty hojnie obdarzał Cię swoimi darami, tak bardzo potrzebnymi każdemu kapłanowi. Niech Pani Jasnogórska, patronka naszej parafii, wstawia się za Tobą u swego Syna, wypraszając najpotrzebniejsze łaski, a święty Józef, patron naszej parafii, niech się Tobą opiekuje, tak jak opiekował się swoją Rodziną.

Księże proboszczu, witamy w domu!

Facebook