Parafiada. Piękny jubileusz już za nami!

Opublikowano Czerwiec 29, 2017 przez Admin Strony w Wydarzenia
parafiada-462

„To miejsce wybrał Bóg” – pod takim hasłem w dniu 25 czerwca 2017 r. Parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej i św. Józefa w Lutoryżu zainaugurowała obchody niezwykłego jubileuszu – 60-lecia swojego powstania.

 

Głównym punktem rocznicy, była uroczysta Msza św., której przewodniczył Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej Ks. Bp Jan Wątroba w asyście ks. Dziekana Jana Koca, Proboszcza ks. Stanisława Boratyna, ks. Wikariusza Kamila Sowy oraz Kapłanów pracujących w ciągu wszystkich lat i przybyłych Gości. W głoszonej homilii Ksiądz Biskup przypomniał historię Parafii, a zwłaszcza procesję Mieszkańców, która w 1957 r. wyruszyła do gmachu Województwa Rzeszowskiego, aby walczyć o jej utworzenie. Procesja dotarła do Zwięczycy i tam wszyscy zostali zatrzymani przez milicję, która gazem łzawiącym rozproszyła grupę. Ksiądz Biskup podkreślił znaczenie pracy i samozaparcie ludzi, którzy w imię Boga w trudnych czasach komunistycznych pokonali wszystkie trudności i problemy.

 

Po Mszy św. Proboszcz Parafii ks. Stanisław Boratyn otrzymał zaszczytny tytuł kanonika RM, który wszyscy wierni przyjęli z ogromną radością. Trud pracy Księdza Proboszcza został nagrodzony gromkimi brawami. Odpowiedniej rangi wydarzeniu nadała oprawa liturgiczna chóru Gaudium z Mogielnicy oraz Orkiestry Dętej.

 

W obchodach jubileuszu wzięli udział zaproszeni Goście: Księża na czele z Arcypasterzem, Przedstawiciele władz świeckich: Starosta Rzeszowski Józef Jodłowski, Burmistrz Boguchwały Wiesław Dronka i Jego Zastępcy, Członkowie Rady Gminy i Rady Sołeckiej na czele z Sołtys wsi Lutoryż  – Marią Uberman. Nie zabrakło też  Dyrektor Szkoły Podstawowej im. ks. Czeslawa Przystasia – Aliny Ladzińkiej, Ochotniczej Straży Pożarnej wraz z Prezesem Adamem Baranem, Koła Gospodyń Wiejskich i licznie przybyłych Wiernych.

 

Drugą część uroczystości stanowiły występy artystyczne, na które składały się m.in. inscenizacja dzieci ze Szkoły przedstawiająca sylwetkę swojego Patrona, tańce przedszkolaków, otwarcie  Izby Pamięci ks. Czesława Przystasia przygotowanej przez p. Martę Rybę. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: Jego Ekscelencja Jan Wątroba, ks. Dziekan Jan Koc, ks. Proboszcz oraz Dyrektor Szkoły. Tym samym, Włodarze otworzyli drzwi dla wszystkich Gości, którzy przez cały dzień licznie zwiedzali Izbę.  Następnie, odbył się koncert lokalnej kapeli Kalina wraz z zespołem Aspekt, a przedstawiciele grup duszpasterskich, pokrótce opowiedzieli o działalności każdej ze wspólnot istniejącej przy Parafii. Na koniec występ wyjątkowego gościa-Eleni. W repertuarze koncertu znalazły się największe przeboje oraz utwory z najnowszej płyty pt. „Miłości Ślad”. Eleni jak zawsze ciepła i serdeczna szybko nawiązała kontakt z publicznością, która chętnie śpiewała razem z artystką. Po koncercie zapytana o wrażenia, odpowiedziała: „Bardzo się cieszę, że mogłam przyjechać do Lutoryża i wraz z publicznością zaśpiewać swoje największe przeboje. Widok rozśpiewanej rzeszy fanów, znającej moje piosenki jest dla mnie najpiękniejszym prezentem” – mówiła Eleni. „Chętnie jeszcze do Was wrócę” – dodała. Przypominamy, sponsorem głównym koncertu była firma Sołek Car.

 

Przez cały czas trwania uroczystości, nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych; dmuchańców, pluszaków i animatorów. Wszyscy mogli liczyć na słodki poczęstunek oraz pierogi i bigos, które przygotowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich.

 

Finiszem obchodów Jubileuszu był Apel Jasnogórski wraz z błogosławieństwem Bożym, którego udzielili miejscowi Duszpasterze.  Był to wyjątkowy dzień dla całej Wspólnoty parafialnej i lokalnej.

 

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy uczestniczyli w tej uroczystości i razem z nami „otworzyli” kolejny rozdział historii lutoryskiej Parafii. Po staropolsku za minione lata „Bóg zapłać’, a na kolejne Jubileusze życzymy sobie i Wam wszystkim „Szczęść Boże”!.

 

 

ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI – KLIKNIJ

 

FOT. WWW.WOJCIECHPELCZAR.PL

Facebook