Szkaplerz św. Michała Archanioła

Opublikowano Styczeń 14, 2018 przez Admin Strony w Aktualności
DSC00563 (Kopiowanie)

W ramach peregrynacji figury Michała Archanioła, która odbyła się w naszej Parafii, do dnia 31 stycznia 2018 r. jest możliwość przyjęcia szkaplerza św. Michała Archanioła. Uczynić to może delegowany przez Księży Michalitów, Proboszcz  Parafii ks. Stanisław Boratyn. Osoby chętne mogą nabyć szkaplerz za pośrednictwem  Sekretariatu Peregrynacji lub po wcześniejszym uzgodnieniu z księdzem Proboszczem w Lutoryżu. Warunkami przyjęcia szkaplerza jest otrzymanie go z rąk upoważnionego kapłana, ciągłe noszenie przy sobie oraz codzienna modlitwa egzorcyzmem prostym papieża Leona XIII „Święty Michale Archaniele…”. 

 

Przypominamy, Parafia w Lutoryżu była jedyną w naszej Diecezji, która w ubiegłym roku przeżywała Peregrynację Figury Michała Archanioła. Kalendarium Peregrynacji na rok 2018, w chwili obecnej, nie przewiduje nawiedzenia figury św. Michała w Diecezji Rzeszowskiej. Tym bardziej zachęcamy do skorzystania z możliwości nałożenia szkaplerza przez Księdza Proboszcza.

 

Kontakt z Duszpasterzami naszej Parafii w celu nałożenia szkaplerza:

tel.: 17 871-43-75 lub e-mail: wikary@parafia.lutoryz.pl

 

Noszenie szkaplerza należało kiedyś do najpopularniejszych form czci Matki Bożej. Nosili go liczni władcy europejscy i niemal wszyscy królowie polscy: św. Jadwiga, Władysław Jagiełło, a także wielu świętych m.in. Jan Bosko, Maksymilian Maria Kolbe, Franciszek Salezy, Jan Paweł II…

 

Pośród rozlicznych szkaplerzy w ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się także Szkaplerz św. Michała Archanioła, propagowany przez księży michalitów. Jest on zewnętrznym znakiem powierzenia się św. Archaniołowi i przynależności do Rodziny Michalickiej. Celem jego noszenia jest oddawanie czci św. Michałowi Archaniołowi, aby za jego przyczyną uzyskać liczne łaski.  Kościół od dawna pośród Aniołów w sposób szczególny czci św. Michała Archanioła ponieważ widzi w nim Stróża Kościoła i zwycięzcę złych duchów, które zbuntowały się przeciwko Bogu. Dlatego postrzega go jako wielkiego Obrońcę przed wszelkimi atakami upadłych duchów. – Spotyka się wiele medalików i wizerunków św.  Michała Archanioła, jednak szkaplerz tego patrona jest jeden i niepowtarzalny. Jest darem Bożym, który Kościół powierza wiernym. Wyjątkowość tego znaku, polega na wybraniu św. Archanioła na szczególnego obrońcę w walce z pokusami i grzechem. Szkaplerz jest mundurem wojska anielskiego. Podobnie jak żołnierza, policjanta czy kapłana można poznać po stroju, tak i należącego do Bractwa Szkaplerznego, poznaje się po tym znaku. Przywilejem „duchowego munduru” jest przynależność do Bractwa Szkaplerza św. Michała Archanioła – mówi ks. Krzysztof Szary, michalita. – Ponadto, każda stowarzyszona osoba, ma udział w dobrach duchowych całego Zgromadzenia Zakonnego św. Michała Archanioła. Szkaplerz postrzega się również jako strój, a zadaniem stroju jest ochrona ciała. Szkaplerz pełni tę samą rolę w życiu duchowym: strzeże od wszystkiego, co mogłoby być przeszkodą na drodze do zbawienia, tzn. od grzechu, szatana i piekła. Noszenie szkaplerza jest także źródłem łask ułatwiających nam ponoszenie ofiar i wyrzeczeń, których wymagają, walka z grzechem i naśladowanie Chrystusa – dodaje ks. Krzysztof.

 

Szkaplerz wykonany jest z sukna wełnianego. To dwa płatki w kształcie tarczy (puklerza), Na jednym kawałku materiału znajduje się wizerunek św. Michała Archanioła z sanktuarium na Górze Gargano, na drugim – wizerunek Matki Bożej z sanktuarium w Miejscu Piastowym. Część spadająca na plecy oznacza postawę poddania się woli Bożej w znoszeniu trudów, doświadczeń i swojego życia. Przednia zaś część spadająca na piersi ma przypominać, że serce człowieka powinno bić miłością do Boga i bliźnich, że ma on odrywać się od przywiązań doczesnych i za przyczyną św. Michała Archanioła zabiegać o dobra wieczne.

 

Więcej na temat szkaplerza: http://www.michalici.pl/szkaplerz

 

Facebook