Uroczystość Wszystkich Świętych

Opublikowano Październik 28, 2014 przez Admin Strony w Aktualności, Wydarzenia

W sobotę – 1 listopada wypada UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH. Msze św. w tym dniu w naszej Parafii będą odprawiane o godz. 08.00, 10.30 oraz o 14.00 (po Mszy św. procesja na Cmentarz). W tym dniu Panowie z Rady Duszpasterskiej będą kwestować na Cmentarzu. Ofiary będą przeznaczone na prace wykończeniowe na naszym Cmentarzu.

 

W niedzielę – Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych – DZIEŃ ZADUSZNY. Msze Święte w naszej Parafii tak, jak w niedzielę: 08.00, 10.30, 15.30. O godz. 15.00 będziemy modlić się na Różańcu polecając Miłosierdziu Bożemu naszych Zmarłych.

 

Pamiętajmy o odpuście zupełnym, który możemy uzyskać w miesiącu listopadzie pod zwykłymi warunkami jeden raz dziennie, modląc się za Zmarłych:

  • w uroczystość Wszystkich Świętych i w Dniu Zadusznym – przez pobożne nawiedzenie kościoła, odmówienie Ojcze nasz i Wierzę w Boga, oraz dowolnej modlitwy w intencjach Ojca Św. Wymagane są także pozostałe warunki potrzebne do uzyskania odpustu zupełnego, a mianowicie: stan łaski uświęcającej (ewentualnie spowiedź sakramentalna) i przyjęcie Komunii św., zachowanie wolności od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu (nawet lekkiego).
  • w dniach od 1 – 8 listopada odpust zupełny można uzyskać, nawiedzając cmentarz, modląc się w dowolny sposób za Zmarłych i spełniając przy tym pozostałe – wspomniane już –  zwykłe warunki.
  • W pozostałe dni można zyskać odpust cząstkowy wypełniając wyżej wymienione warunki.

 

Miesiąc listopad jest czasem modlitwy za wszystkich zmarłych. Kościół 2 listopada obchodzi wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. W naszej pamięci przywołujemy tych, którzy odeszli do domu Ojca: rodziców, rodzeństwo, krewnych, przyjaciół, kapłanów, sąsiadów i tych wszystkich, których poznaliśmy w naszym życiu i mamy wobec nich dług wdzięczności. Czynimy to, aby modlić się za nich polecając ich Bożemu Miłosierdziu. Oprócz naszej prywatnej modlitwy i zamawianych Mszy świętych w Kościele istnieje od 993 r. tradycja Zaduszek. W tym roku opat Odilo z Cluny wprowadził w swoim opactwie zwyczaj przypominania wszystkich wiernych zmarłych. Później zwyczaj ten przyjął się w całym kościele. Są to nasze Zaduszki czyli Wypominki będące wspominaniem imion i nazwisk oraz wspólna za nich modlitwa. Często ich prochy spoczywają daleko od naszego miejsca zamieszkania, jednak duchowo są blisko naszemu sercu.

 

W przedsionku naszego kościoła są kartki – „Wypominki”, na których możemy napisać Imiona naszych Zmarłych. W listopadzie po każdej Mszy św. będziemy polecać Zmarłych Miłosierdziu Bożemu. „Wypominki” można składać w zakrystii.

p_3595_1

 

Odpust zupełny – jest to darowanie człowiekowi przez Boga wszystkich kar doczesnych za grzechy odpuszczone co do winy w sakramencie pokuty. Kto uzyska odpust zupełny dla siebie, uniknie kar czyśćcowych. Kto uzyska odpust zupełny za zmarłych, ratuje dusze z czyśćca.

 

Kościół zachęca do ofiarowania odpustów za zmarłych (niekoniecznie muszą być to osoby nam znane, nie musimy wymieniać konkretnego imienia – wystarczy ofiarować odpust w intencji osoby zmarłej, która tego odpustu potrzebuje).

 

Odpustów (zarówno cząstkowych, jak i zupełnych) nie można ofiarowywać za innych żywych.

 

Odpust cząstkowy – jest to częściowe darowanie człowiekowi przez Boga kar doczesnych.

 

 

 

Facebook