Wizytacja Kanoniczna Bp Edwarda Białogłowskiego

Opublikowano Marzec 14, 2015 przez Admin Strony w Aktualności, Wydarzenia
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Jednym z bardzo ważnych wydarzeń każdej wspólnoty parafialnej jest – przewidziana w prawie Kościoła – wizytacja kanoniczna przeprowadzana przez Ordynariusza diecezji lub w Jego imieniu. W naszej parafii taka wizytacja odbyła się we wtorek 10 marca 2015 r. Z tej okazji gościliśmy w naszej wspólnocie Księdza Biskupa Edwarda Białogłowskiego – biskupa pomocniczego Diecezji Rzeszowskiej.

008Program spotkania z Księdzem Biskupem rozpoczynał się od wizyty na cmentarzu, gdzie przy grobie ks. Czesława Przystasia Ksiądz Biskup modlił się za wszystkich Zmarłych z naszej parafii. W następnej kolejności Jego Ekscelencja udał się do Szkoły Podstawowej w Lutoryżu, gdzie uczestniczył w części artystycznej przygotowanej przez uczniów Szkoły, a następnie spotkał się z nauczycielami. Ponadto w programie znalazły się: odwiedziny chorej Weroniki, spotkanie z Rodziną wielodzietną oraz spotkanie z przedstawicielami grup młodych i dorosłych działających przy parafii (LSO, Szkolne Koło Caritas, Koło Misyjne, Schola, KSM, Rada Parafialna, Akcja Katolicka, Róże Różańcowe, Caritas, Wspólnota Intronizacji NSPJ, Straż Honorowa NSPJ).

Najważniejszym wydarzeniem wizytacji była uroczysta Msza Święta, w czasie której Ksiądz Biskup po uprzednim przygotowaniu młodzieży z naszej parafii (25 osób) przez ks. Wikariusza Kamila Sowę, udzielił Sakramentu Bierzmowania. Na początku Mszy św. rodzice poprosili Księdza Biskupa o udzielenie Sakramentu Bierzmowania swoim dzieciom. Po odczytaniu Ewangelii Ksiądz Proboszcz przedstawił kandydatów do bierzmowania prosząc, by przez posługę Księdza Biskupa, udzielony został, im Sakrament Bierzmowania. Na ostatnie pytanie Księdza Biskupa, odpowiedzi udzielili sami kandydaci, wyrażając swoją gotowość do przyjęcia tego Sakramentu. Następnie wysłuchaliśmy słów homilii Księdza Biskupa. Bezpośrednio przed przyjęciem Sakramentu Bierzmowania, kandydaci złożyli wyznanie wiary, którą podczas chrztu wyrazili za nich rodzice i chrzestni. Po wyznaniu wiary miała miejsce modlitwa prowadzona przez Księdza Biskupa oraz namaszczenie olejem Krzyżma świętego każdego z kandydatów. Ksiądz Biskup, jako następca Apostołów kreśląc znak krzyża na czole kandydatów wypowiedział słowa: „Przyjmij znamię daru Ducha Świętego”; odpowiadając „Amen”- młodzież przyjęła dary Ducha Świętego. Na zakończenie Mszy św. miały miejsce podziękowania. Najpierw młodzież wyraziła swoją wdzięczność Bogu, Księdzu Biskupowi, Rodzicom, Kapłanom i wszystkim, którzy włączyli się w dzieło ich wychowania, a także w przygotowanie tej doniosłej uroczystości. Następnie słowa podziękowań wyraził Ksiądz Proboszcz. Msza Święta celebrowana była przez Księdza Biskupa, ks. Proboszcza Stanisława Boratyna, ks. Dziekana Jana Koca oraz ks. Wicedziekana Mariusza Mika.

084

Księdzu Biskupowi serdecznie dziękujemy za obecność wśród nas. Dziękujemy za pasterskie słowo skierowane do każdego z nas podczas spotkań i Mszy Świętej, za modlitwę w naszej intencji oraz cały trud kanonicznej wizytacji naszej parafii! Młodzieży życzymy, by ich serca otwarte były na działanie Ducha Świętego, którego otrzymali w Sakramencie Bierzmowania i pozwalali Mu się prowadzić przez życie.

Więcej zdjęć…