Wspomnienie Pani Katarzyny Grocholi grochola

„Przez parę miesięcy w 1964 roku chodziłam do szkoły w Lutoryżu (dwa, trzy miesiące letnie?) ponieważ tam mieszkali wówczas moi dziadkowie (od red.: Dziadkiem p. Kasi jest ś.p. Antoni Siwiec – były organista z naszej parafii). Spędzaliśmy u nich wakacje o ile pamiętam parę lat pod rząd i u ich przemiłych gospodarzy. Niestety, nie żyją już ani moi dziadkowie, ani ciotka, ani rodzice, więc moja pamięć dotycząca tych lat jest z przeszłości dziecka – Wisłoka niedaleko, drewniany kościółek w którym mój dziadek był organistą, pola, mało zabudowań, daleko poczta Boguchwała. Gospodarze, u których mieszkali dziadkowie nazywali się Helena i (nie pamiętam imienia męża) Warchoł. On umarł dość szybko, a pani Helena wyszła drugi raz za mąż i nazywała się Perłowska. Gościli nas również państwo Lasotowie (prawdopodobnie zaprzyjaźnieni z dziadkami?). Z pamięci wyłania mi się Lutoryż jako miejsce absolutnie sielskie, z łanami pszenicy, chabrami, makami, kąkolami, piękną czystą rzeką. Pasanie krów w moją koleżanką z sąsiedniej chałupy Marysią (dla mnie bardo egzotyczne), żniwa, chodzenie boso po ściernisku, myszy pod snopami, wozy drabiniaste, na których mogliśmy wracać do domu. Pamiętam również parogodzinne szukanie igły szewskiej, którą któreś z nas zgubiło na łące i wypas krów był niemożliwy. Szliśmy całą rodziną i znajomymi tyralierą wśród trawy – i igła się znalazła. Od tego czasu powiedzenie – szukaj igły w stogu siana ma dla mnie symboliczne znaczenie, a mianowicie – wszystko jest możliwe.”

Katarzyna Grochola - polska pisarka i dziennikarka. Urodzona 18 lipca 1957r. w Krotoszynie. Jest córką polonistki i prawnika. Ukończyła VII Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Warszawie. Zanim zajęła się literaturą pracowała jako salowa, konsultantka w biurze matrymonialnym, pomocnik cukiernika. Współpracowała m.in. z czasopismami „Jestem”, „Poradnik Domowy”.

W 2010 Grochola uczestniczyła w XI edycji programu telewizyjnego „Taniec z Gwiazdami”, w którym zajęła trzecie miejsce razem ze swoim partnerem – Janem Klimentem. Córką Grocholi jest Dorota Szelągowska.

Jej najpopularniejsze powieści, to m.in. „Nigdy w życiu”, „Ja wam pokażę!”, „Kryształowy Anioł”.

Oficjalna strona artystki www.grochola.pl