Organy Parafialne

Organy znajdujące się w kościele parafialnym w Lutoryżu były budowane w ciągu wielu lat. Konstruował je mgr inż. Józef Cynar z Wrocławia. Przebywał on przez kilka lat w Anglii u swego krewnego kapłana, który tam pracował. Pan Józef przyłączył się do angielskiej firmy budującej organy i tam nauczył się rzemiosła organmistrzowskiego. Po powrocie do kraju, założył firmę wykonującą te instrumenty. Korzystając ze znajomości zdobywał w tych trudnych czasach (lata 70-te) z Anglii potrzebne materiały i części do budowy organów.

Z wielu parafii otrzymywał zamówienia na instrumenty. Kiedy w Lutoryżu wznoszono nowy kościół, zwrócono się do pana Józefa, aby wyposażył świątynię w organy. Uzgodniono ilość głosów i wkrótce po ukończeniu kościoła (1972 r.) w 1973 r. rozpoczęto budowę instrumentu. Prospekt wykonał artysta z Wrocławia, a obudowę – Stefan Marć, stolarz z Góry Ropczyckiej. W pierwszej fazie powstało 7 głosów – I manuał. Ten stan utrzymywał się przez jakiś czas. W następnych latach z powodu choroby pana Józefa budowa przedłużała się. Organy zostały wykończone przez syna pana Józefa Cynara (w 1990 r.), który po śmierci ojca odziedziczył firmę.

 

Instrument jest bardzo udany. Brzmi donośnie, siła dźwięków jest wyrównana, strój doskonały, rejestratura dość bogata, a głosy dobrze dobrane. 26.08.2004 został wykonany przegląd, naprawa i strojenie instrumentu, niezbędne po wielu latach pracy organów.

 

Traktura elektro-pneumatyczna. Wiatrownice stożkowe. 2 miechy pływakowe: jeden dla sekcji manuału I i pedału, drugi dla sekcji manuału II. Dmuchawa elektryczna. Klawiatury: 2 manuały C-f3, pedał: C1-c.

 

Źródło: http://www.organy.art.pl

Facebook